Telia – det mest hållbara företaget i telekombranschen
Enligt Sustainable Brand Index, som är Nordens största varumärkesundersökning om hållbarhet, är Telia bäst på hållbarhet bland telekomoperatörerna i Sverige.
Enligt Sustainable Brand Index, som är Nordens största varumärkesundersökning om hållbarhet, är Telia bäst på hållbarhet bland telekomoperatörerna i Sverige.
Välkommen till Telia Connect2Business 2019! Årets högaktuella tema är Hållbara affärer – hur ny teknik och informationsdrivna arbetssätt bidrar till att skapa långsiktig hållbarhet för företag, samhälle och miljö.
Idag inviger Telia, Ericsson och Volvo Construction Equipment Sveriges första 5G-nät för industriellt användande på Volvo CE:s anläggning i Eskilstuna. Därmed blir Volvo CE en av de första i världen med att använda 5G-teknik för att testa fjärrstyrda maskiner och autonoma lösningar.
Hur kan ny teknik och digitalisering göra det möjligt att jobba smartare inom t.ex. vården kollektivtrafiken och i kundservice? Det är en del av Telias förnyade avtal med Region Skåne. Avtalet gäller i två år och innebär att Telia får förnyat förtroende att leverera Region Skånes datanät och kommunikationstjänster, ryggraden i regionens digitala infrastruktur.
Telias uppskattade satsning på att utbilda Sveriges seniorer i att bli Mer Digitala fortsätter nu i åtta skärgårdskommuner i Stockholm. I samarbete med länsstyrelsen i Stockholm lanseras utbildningen våren 2019 med finansiering av Post och Telestyrelsen.
Idag stod det klart att Telia vinner 2x10 MHz i auktionen för frekvenser i 700 MHz-bandet
Telia, Digital Health och Sigma IT Consulting startar ett samarbete för att kunna erbjuda privata och publika vårdgivare ett brett utbud av e-hälsotjänster och digital vård av patienter på distans. Partnerskapet bidrar till att lösa vårdens behov av digital omställning.
Telia förvärvar Dalbo Net AB, med sitt säte i Mellerud, och tar därmed över ett nät med ca 1000 privatkunder och ett 50-tal företagskunder.
Självkörande ellastbilar är numera en del av vardagen på DB Schenkers lagerområde i Jönköping. Lanseringen är den första kommersiella användningen av Einrides ellastbilar i världen och görs möjligt med hjälp av 5G-baserad teknik från Ericsson och Telia.
Rapporten från Svenskt kvalitetsindex 2018 visar att Telia inte bara har landets nöjdaste tv-kunder för fjärde året i rad, även kundnöjdheten ökar rejält jämfört med övriga branschen. Telia fortsätter dessutom ha Sveriges nöjdaste företagskunder för bredband – samtidigt som kundernas förväntningar ökar.
Telia, vårdbolaget Capio, och ImagineCare testar en ny tjänst inom primärvården. Tjänsten ska stödja patienterna att hantera sin egen hälsa under dygnets alla timmar oberoende av var man befinner sig. Med hjälp av tekniken får nu 500 patienter med högt blodtryck, hjärtsvikt och psykisk ohälsa möjlighet att testa tjänsten ImagineCare för effektiv vård i hemmet.
Järfälla Kommun, Telia, Samsung och CanopyLAB går nu samman i en ny satsning - ett digitalt pilotprojekt som syftar till att hitta nya, innovativa sätt att driva språkinlärning och lärprocessen för nyanlända, med syfte att möjliggöra för människor att snabbare ta sig in på arbetsmarknaden och i samhället.
Telia och Halebop fortsätter toppa SKI:s mätning 2018 med nöjdast mobilkunder. För nionde gången placerar sig Halebop som nummer ett inom kategorin privatkunder och Telia fortsätter att ha nöjdast företagskunder. Kunderna tycker också att Telia och Halebop är i en klass för sig när det gäller mobiltäckning och att Telia är den mest pålitliga operatören.
Telia och Region Gotland har ingått ett samarbetsavtal för att utforska hur digitalisering kan bidra till att utveckla viktiga områden, som till exempel vården och turistnäringen. Parterna kommer även arbeta för att underlätta för fler gotlänningar att kunna ta del av nya smarta tjänster genom att minska det digitala utanförskapet
Hur förbereder sig Sverige för det digitala terrordådet, hur kan teknik hjälpa räddningstjänst och polis att rädda liv och hur kan innovation och digitalisering lösa Sveriges största samhällsutmaningar? Ja, det är några av de viktiga frågor som diskuteras i Telias seminarier under Almedalsveckan 2018 där bland annat Telias koncernchef Johan Dennelind, Försvarshögskolan och Abbvie medverkar.
Telia startar ett partnerprogram för 5G-utveckling. Programmet riktar sig till svenska företag som vill utforska nya teknologier och testa nya affärsmodeller. Första partner att ansluta sig är Volvo Construction Equipment.
En snabb och stabil uppkoppling blir allt viktigare för att kunna arbeta, leva och bo, oavsett om man bor i staden eller på landsbygden menade kommunstyrelsens ordförande Johan Persson kommunstyrelsens ordförande när han tillsammans med Ove Alm, chef för Telia Infra, idag tog första spadtaget för fiberutbyggnaden på landsbygden.
Arbetsförmedlingen jobbar aktivt med att digitalisera sin verksamhet och underlätta för arbetssökande och arbetsgivare att hantera sina ärenden. Den nya digitala lösningen kommer vara en viktig del i satsningen på att öka tillgängligheten för arbetssökande och arbetsgivare.
Idag får alla som är uppkopplade till Landskrona Energis Stadsnät tillgång till bredband, tv och telefoni från Telia. Landskrona Energi har 13 000 anslutna hushåll.
Nu förstärker Telia sin närvaro som fiberbyggare i Lunds kommun. Genom att förvärva Romelebygdens Kabel TV får kunderna tillgång till Telias öppna nät och möjlighet att välja bland flera leverantörers tjänster för bredband, telefoni och tv. Förvärvet innebär ett tillskott på omkring 2400 kunder.